Zelf sleutelen aan je motor? Zonder RDW-keuring loop je groot risico
De Rechtbank Rotterdam heeft onlangs een opvallende uitspraak gedaan die motorrijders en automobilisten wel even aan het denken zet. Een bestuurder van een Suzuki GSXR 750 werd aansprakelijk gesteld voor ernstig letsel van zijn passagier, terwijl niet bewezen was dat een technische aanpassing de oorzaak van het ongeval was.
Illegale aanpassing
De motor had een zogenoemde verlengde achterbrug – een populaire hobby-aanpassing die een verplichte RDW-herkeuring vraagt. Omdat die keuring niet was uitgevoerd, oordeelde de rechter dat de motor niet de weg op had mogen gaan. Het gevolg: juridisch was er wél een causaal verband. Oftewel: geen keuring = niet rijden = geen ongeval = geen letsel.
75% aansprakelijk
De bestuurder werd voor 75% aansprakelijk gehouden, ondanks dat ook de passagier – zelf een ervaren motorrijder – volgens de rechter 25% eigen schuld had. De gevolgen voor haar waren ingrijpend: blijvend letsel en arbeidsongeschiktheid.
Belangrijk signaal
Deze uitspraak laat zien dat technische aanpassingen zonder herkeuring enorme aansprakelijkheidsrisico’s met zich meebrengen, ook als die aanpassing geen directe rol speelt bij een ongeval. Dit geldt niet alleen voor motoren, maar ook voor auto’s (andere velgen, chiptuning, spoilers).
Voor de KNMV is de boodschap duidelijk: sleutelen zonder keuring lijkt misschien onschuldig, maar de gevolgen kunnen groot zijn. Zeker bij een ongeval waarbij iemand blijvend letsel oploopt.
📌 Bron: AM digitaal magazine