KNMV’er in Beeld – Udo Kelderman
Udo Kelderman zit graag aan het stuur; of het nu een vliegtuig is, een motor of een auto. Hij geniet van het samenspel tussen mens, machine en omstandigheden, waarbij hij graag zijn eigen prestaties blijft verbeteren. “Ook na dertig jaar vliegen bij onder andere KLM, waarbij we elke vlucht kort nabespreken, denk ik soms nog wel eens: het wás goed, maar het kan nog net iets beter.” En datzelfde denk ik ook als ik met mijn motor een paar rondes op TT Circuit Assen heb gereden tijdens een track day.
Piloot én motorrijder
De liefde voor het vliegen begon al vroeg. Zijn vader, zelf piloot van kleinere vliegtuigen, nam hem op 14-jarige leeftijd mee naar een proefles zweefvliegen op vliegveld Terlet. “Ik wist meteen, dit wil ik ook leren!” Udo werd uiteindelijk zelf ook piloot, maar dan op de grotere machines en vliegt nu onder andere op de iconische Boeing 747, de ‘Queen of the Skies’. Daarnaast ligt zijn hart bij motorfietsen; hij is de trotse bezitter en rijder van een Ducati Panigale, een Monster S4RS en een Honda CBR600RR. De Panigale en de Honda zijn voor op het circuit, de Monster S4RS gebruikt hij voor toertochten. Vrijwel in alle weersomstandigheden, al blijft hij bij sneeuw liever thuis. Daarnaast houdt hij zijn motorskills goed bij: “Ik heb ook een aantal keren aan een KNMV Riding Day meegedaan. Hartstikke leuk en superleerzaam ook. Ik kan iedereen van harte aanbevelen om mee te doen.”
Hoe het begon?
“In de jaren 90 kwamen elke zondag op de Posbank honderden motoren bij elkaar. Ik mocht zelf nog niet rijden, maar keek er mijn ogen uit,” vertelt Udo. “Wat mij destijds opviel was dat de Italiaanse motoren zich zowel qua design als geluid het meest onderscheidden van de rest.” Zijn eerste motor was een Suzuki Bandit voor woon-werkverkeer. “Maar toen ik later naar Rome verhuisde, kon ik het niet laten een Ducati Hyperstrada te kopen. Ook om mee naar het werk te gaan, overigens.”
Ducati Club Nederland
Zijn voorkeur voor Italiaans design zit diep. Het is dan ook geen verrassing dat hij bestuurslid Communicatie is bij Ducati Club Nederland (DCN), een club die is aangesloten bij KNMV en officieel erkend is door Ducati zelf. Dat mag ook wel, zou je zeggen, met bijna 3.500 leden, vrijwel elke zondag een motorevent (tijdens het seizoen) en twee grote jaarlijkse trekkers: de Ducati Club Race op TT Circuit in Assen en de Italdag.
Italdag: de onweerstaanbare combinatie van motoren en Italiaans design
Hét jaarlijkse evenement voor liefhebbers van Italiaanse motoren is de Italdag die dit jaar wordt georganiseerd door DCN in samenwerking met de Aprilia Riders Association (ARA). De Italdag vindt plaats op 14 september 2025 in recreatiegebied De Meent in Beusichem, de plek waar ze ooit zijn begonnen.
Het is een groots opgezette dag waar duizenden motorfans elkaar ontmoeten, met soms wel 3.000 tot 6.000 bezoekers. Ducati is zelf ook aanwezig met de nieuwste demomodellen, er zijn volop stands met motoronderdelen en -accessoires, eten en drinken en natuurlijk zijn ook andere motorclubs vertegenwoordigd op de Italdag. Udo: “Je ziet echt van alles: rijders, sleutelaars, poetsers – allemaal met dezelfde passie. Het is zó leuk om elkaar daar tegen te komen.”
Het motorconcours: meedoen en winnen
Het concours is een van de hoogtepunten van de Italdag. Dit motorconcours is een wedstrijd waarbij motorrijders kans maken op een prijs. Het concours is niet alleen de kroon op het werk van de organiserende clubs en hun partners, maar ook van de deelnemers zelf. Iedereen die op zijn of haar motor naar het evenement komt, kan meedingen in drie categorieën: oldtimer, youngtimer en de publieksprijs. Een vakjury beoordeelt de motoren op originaliteit, technische staat en zeldzaamheid, maar ook het publiek stemt mee. “Aan sommige motoren hebben mensen járenlang gewerkt en gepoetst, zij worden die dag echt in het zonnetje gezet!”
Crowdfunding
De organisatie van de Italdag staat stevig, mede dankzij vrijwilligers (zeven in de organisatie, 30 op de dag zelf) en trouwe sponsoren, waaronder KNMV. Toch is voor het concours extra geld nodig. “We willen het concours echt goed aankleden en een professioneel podium huren met stevige en brede oprijplaten waar je veilig met je motor op kunt rijden. Daarnaast hebben we een goede juryruimte en een stretchtent voor het publiek nodig. Zonder podium sta je toch weer met een megafoon in de menigte te roepen, terwijl mensen weinig kunnen zien van het spektakel. Dat is echt zonde.”
Daarom is het bestuur van de Ducati Club Nederland een crowdfunding gestart. En wie doneert, krijgt ook iets terug. Wat precies, kun je zien op de crowdfunding-pagina.
Samen wordt de Italdag gedragen
“Het concours is hét moment waarop motorliefhebbers erkenning krijgen voor hun werk. Dat verdient iets extra’s. En hoe mooi is het als iedereen die meedoet – of het nu als vrijwilliger, deelnemer of donateur is – ook voelt: ik draag bij aan iets bijzonders?”
Uiteindelijk draait het allemaal om de liefde voor Italiaans design. “Soms denk ik”, zegt Udo, “dat bij Italiaanse motoren vorm belangrijker lijkt te zijn dan functie. Bij BMW is het net andersom. Maar dat maakt Ducati voor mij juist zo bijzonder. Zo’n motor heeft karakter en wat dat precies is, weet ik niet. Maar je voelt het meteen.”
Wil je ook bijdragen aan een waardig concours op de Italdag? En duizenden mensen blij maken? Hier vind je alles over de crowdfunding van de Italdag.
Lees hier alles over de Italdag.