KNMV’er in Beeld: Finn van Kalmthout
In onze reeks KNMV’er in beeld laten we bekende en onbekende motorrijders, officials, instructeurs, sporters, etc. aan het woord over hun passie voor motorrijden en -sport. Stuk voor stuk échte KNMV-ambassadeurs binnen de Nederlandse motorwereld, die zich allen op hun eigen manier inzetten voor jou en jouw motorplezier: of je nu zelf rijdt, racet of als fan de sport volgt. Deze keer: trialrijder Finn van Kalmthout.
Finn is met 17 jaar al viervoudig Nederlands kampioen in de jeugdklasse van de trial. Inmiddels is hij doorgestroomd naar Inters 2. Voor Finn is de motorsport inmiddels geen hobby meer, maar maakt een groot deel uit van zijn leven. “Uiteindelijk wil ik de top bereiken, maar het gaat me er vooral om, dat ik steeds beter word in wat ik doe.”
Van spelen met een trialmotortje naar het rijden van NK’s
Het motorrijden zit de familie Van Kalmthout ‘nogal’ in het bloed. “Mijn vader reed vroeger al motor, vooral op straat. Hij hield van wegrace, maar we zijn samen begonnen met trial,” vertelt Finn. “Toen ik vier was, kreeg ik een Oset, zo’n klein elektrisch motortje. Mijn vader had ook een trialmotor; hij wilde het me leren door goed uit te leggen en ook voor te kunnen doen.”
Toen Finn vier jaar was, begon hij bij een club wat op die leeftijd vooral nog een beetje ‘spelen’ op de motor was. Hij leerde snel door veel oefenen en steeds moeilijkere dingen te doen. Vanaf zijn vijfde, zesde jaar begon hij NK’s (Nederlands Kampioenschappen) te rijden. “Naarmate je ouder wordt, zoek je steeds meer uitdaging en hoop je daardoor ook verder te komen.”

Trial als basis van alles
Mijn vader liet me met trial beginnen, omdat het de basis is van motorrijden,” vertelt Finn. “Je leert schakelen, remmen, met de achterrem werken en vooral de koppeling goed beheersen. Dat is superbelangrijk, want bij trial gaat het juist om langzaam rijden en controle houden. Je leert je motor echt van binnen en van buiten kennen.” Volgens Finn is trial technisch en uitdagend. “Het gaat niet om snelheid, zoals bij motocross, maar om precies weten wat je motor doet, juist bij lage snelheden.
“Er zijn zoveel elementen uit andere motorsporten die je terugziet in trial: enduro, motocross, MotoGP… Wat ik zo leuk vind aan trial is dat je nooit uitgeleerd bent en altijd blijft groeien. Kun je iets goed, dan kun je het altijd nóg beter doen. Dat maakt deze sport uitdagend.”
Van kampioen naar het volgende level
Na vier Nederlandse jeugdtitels heeft Finn de overstap gemaakt naar Inters 2, de klasse binnen de Nederlandse wedstrijdtrial voor gevorderde sporters die gericht trainen. Het is de opstap naar het topniveau: Inters 1. “Officieel mag je pas vanaf je achttiende starten, maar ik heb compensatie aangevraagd. Dit jaar zie ik vooral als leerjaar; wennen aan deze klasse, want hier zijn ook weer andere regels.”
Voor Finn staat ontwikkelen voorop: “Ik wil zo goed mogelijk rijden en mezelf steeds weer verbeteren. Geen druk, gewoon groeien. Natuurlijk zou ik een podiumplek heel leuk vinden, maar het gaat er vooral om dat ik veel leer.”
Het hechte trialwereldje
Wat Finn erg aanspreekt in de trialwereld is de sfeer. “Het is een niche sport. Omdat er niet zoveel mensen in Nederland zijn die dit doen, kent iedereen elkaar wel in dit wereldje. Het is een hechte club: je helpt elkaar, je groeit samen op en met elkaar mee. Soms gaat de één sneller, dan weer de ander. Juist dat maakt het zo leuk.
Naast NK’s rijdt Finn sinds vorig jaar ook enkele Europese wedstrijden. “Ik zit nu in het team van Trial Academy waar ik een trainer heb die mij begeleidt. Dat helpt enorm, ik merk echt dat ik stappen maak.”

Wat zijn je mooiste momenten geweest?
“Het zijn er eigenlijk te veel om op te noemen,” zegt Finn, “maar als ik er twee mag kiezen: afgelopen EK stond ik twee keer op het podium, dat zijn echt hoogtepunten. Net als de trainingsweek in Frankrijk een paar jaar geleden, op een terrein van wel 600 hectare. We zijn daar met het hele gezin naartoe gegaan en hebben er meteen onze vakantie van gemaakt.
Er waren veel jonge rijders met hun ouders en je leerde makkelijk nieuwe mensen kennen. ’s Ochtends en ’s avonds zaten we op de motor, overdag was het gewoon te warm om te trainen. We aten met z’n allen aan lange tafels. Het was supergezellig, een echt vakantiegevoel, dat vergeet je niet snel.”
Is er nog een andere motorsport die je leuk vindt om te doen?
Finn heeft nog genoeg dromen. “Ik wil nog heel lang trial blijven doen. Maar als ik daarnaast nog iets zou mogen kiezen, zou het enduro zijn. Supergaaf, die filmpjes op YouTube. Topgasten met een grote vriendengroep die allemaal op hoog niveau kunnen motorrijden. Dat zou ik zelf ook heel graag willen doen.”
Voor iedereen die wil beginnen met trial
Tot slot heeft Finn nog een tip voor mensen die willen beginnen met trial. “Je kunt beginnen op elke leeftijd. Neem een proefles, bijvoorbeeld bij Trial Academy. En als je het leuk vindt: word lid van een club. Dan leer je mensen kennen, en leer je van elkaar.”
En voor wie droomt van een topsportcarrière? “Als je 24 of 25 bent kun je nog steeds goed worden, maar hoe eerder je begint, hoe beter. Er zijn trouwens ook vrouwen die trial doen. Bij de NK’s doen er nu zo’n 3 vrouwen en 7 meiden mee. De sport groeit langzaam, maar er is plek voor iedereen.”
Demonstratie trial
Wil je weten wat trial precies is? Finn is te zien in het programma NOS 100 jaar TT Assen (aflevering zaterdag 28 juni) vanaf 40′ 56″. Hier demonstreert hij hoe je met een motor een container op rijdt 😉